Filters
  Preferences
  جستجو
   

  مقام معظم رهبری:

  ما باید توسعه و پیشرفت را بازشناسی کنیم، ببینیم برای کشور ما، برای جامعه‌ی ما، مدل پیشرفت چیست؟

  (دیدار اعضای مجلس خبرگان ۱۳۹۴/۱۲/۲۰)

   

  برنامه های توسعه چندین دوره می باشد که در کشور پیاده می شود اما حلقه مفقوده ای در اتصال برنامه های توسعه در سطح ملی به سطح محلی وجود دارد. نگاه منطقه ای به برنامه ریزی و مدیریت به عنوان حلقه مفقوده شناخته می شود. چشم انداز و ماموریت موسسه عبارت است از:

  چشم انداز: پیشرو و پیشران در پیشرفت متوازن و پایدار منطقه ای

  ماموریت: تخصیص بهینه و عادلانه فعالیت و منابع در پهنه سرزمینی

  موسسه عمران و توسعه رضوی با سابقه چندین دهه فعالیت های عام المنفعه از جمله ساخت مجتمع های بین راهی، مدارس، فرهنگسراها، مساجد و سایر مجموعه های خدماتی در سال 1398 با توجه به ضرورت ورود به مبحث پیشرفت منطقه ای، این ماموریت را برعهده گرفت. این موضوع مصادف با تحولاتی مانند مطرح شدن ایده معین اقتصاد مقاومتی از طرف استانداری خراسان رضوی، حادثه سیل در برخی از استان ها و تاکید تولیت معزز آستان قدس بر کمک به حل بحران اشتغال در برخی از مناطق محروم کشور از جمله استان سیستان و بلوچستان شد.

  برای تحقق پیشرفت منطقه ای می بایست تمامی محورهای پیشرفت مانند اقتصادی، فرهنگی-اجتماعی، محیطی، علمی، سلامت و غیره نیز تحقق پیدا کنند. موسسه عمران و توسعه رضوی به عنوان یک موسسه اقتصادی، برنامه ریزی و مدیریت کلان پیشرفت اقتصادی را برعهده دارد و در مابقی محورها از ظرفیت سایر مجموعه های آستان قدس و سایرنهادهای حکومتی و مردمی استفاده می کند.

  فرآیند پیشرفت منطقه ای

  شناسایی: در این مرحله مزیت ها و شبکه مسائل هر منطقه شناسایی شده و وضعیت آن منطقه براساس شاخص های پیشرفت منطقه ای بررسی می گردد. 

   

  تحلیل زنجیره ارزش: در این مرحله براساس مزیت های شناسایی شده در هر منطقه و با توجه به اهمیت پیاده سازی زنجیره ارزش در پایداری پیشرفت، اقدام به تحلیل زنجیره ارزش موضوعات مزیت دار می شود. براساس تحلیل های انجام شده مصادیق تکمیل کنندگی، هماهنگ کنندگی و هم افزا کنندگی در هر زنجیره شناسایی می شوند.

   

  برنامه ریزی: با توجه به اینکه مصادیق بدست آمده از تحلیل زنجیره های ارزش، برنامه ریزی برای استخراج پروژه های مرتبط انجام می گیرد. رویکرد برنامه ریزی در این مرحله در ابتدا بالا به پایین بوده و در ادامه با ترکیب با رویکرد پایین به بالا زمینه پیشرفت محلی را نیز محقق می سازد.

  اجرای پروژه ها: مهمترین رکن اجرای پروژه ها خود مردم می باشند فلذا نهادسازی و ساماندهی مردم به عنوان یک اصل در تمامی پروژه ها لحاظ می شود. عواملی که در هر پروژه دخیل هستند براساس برنامه کلان طراحی شده به اجرای پروژه ها می پردازند. موسسه عمران و توسعه رضوی در این مرحله در قالب یک پیمانکار عمومی عمل می کند.

   

  مناطق

  سرخس

  شهرستان سرخس در منتها الیه شمال شرق کشور و در استان خراسان رضوی قرار دارد. این شهرستان دارای دو بخش به نام‌های مرکزی و مرزداران بوده که بخش مرکزی آن با داشتن سه دهستان به نام‌های سرخس، تجن و خانگیران دارای 34 روستا می‌باشد که 32 روستای آن دارای شورای اسلامی و دهیاری می‌باشند. بخش مرزداران نیز دارای سه دهستان بنام‌های مرزداران، کل بی بی و پل خاتون می‌باشد. این بخش دارای 38 روستا بوده که 30 روستای آن دارای شورای اسلامی و دهیاری میباشند.

  چناران

  شهرستان چناران با وسعت 3078/9 کیلومتر مربع معادل 2/6 درصد وسعت استان و در شمال استان خراسان رضوی قرار دارد. براساس آخرین تقسیمات کشوری این شهرستان در سال 1395، دارای 3 شهر (چناران، گلبهار، گلمکان)، 2 بخش (مرکزی و گلبهار)، 5 دهستان (گلمکان، بیزکی، چناران، مرکزی و بقمچ)، 322 روستا می‌باشد. فاصله این شهرستان تا مرکز استان 60 کیلومتر و تا شهر تهران 830 کیلومتر است.

  لرستان

  در این استان مناطق هدف شامل شهرستان های پل دختر و چگنی می باشند. شهرستان پل دختر در حدود 100 کیلومتری جنوب باختری خرم آباد واقع شده و شهرستان مرزی بین استان‌های لرستان و ایلام است. شهرستان چگنی با وسعتی حدود 1800کیلومتر مربع، مشتمل بر 3بخش(مرکزی،ویسیان وشاهیوند)،6دهستان (دوره، تشکن، کشکان شمالی،کشکان جنوبی، ویسیان وشوراب)،202 روستا با ارتفاع 1200متر از سطح دریا واقع شده است وجمعیتی حدود 42000 نفر را در خود جای داده است.

  دشت سیستان

  دشت سیستان به وسعت 2171 کیلومتر مربع واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان که شامل شهرستان‌های زابل، زهک، نیمروز، هامون و هیرمند می‌باشد. این منطقه 13 درصد از منطقه سیستان را شامل می‌گردد و بقیه منطقه سیستان به محدوده دریاچه هامون، اراضی تپه ماهوری، ارتفاعات و اراضی بایر اختصاص دارد. در این منطقه 5 شهرستان، 9 بخش، 7 شهر، 18 دهستان و 823 آبادی دارای سکنه وجود دارد.

  دشت دلگان

  دشت دلگان شامل دو شهرستان دلگان و ایرانشهر می‌باشد.

  شهرستان دلگان در جنوب غربی استان از شمال و شرق به شهرستان ایرانشهر از جنوب به شهرستان نیکشهر و غرب به شهرستان رودبار استان کرمان منتهی میگردد. مساحت این شهرستان 11780 کیلومتر مربع و شامل 5 دهستان(دلگان، هودیان، جلگه چاه هاشم، گنبد علوی، چاه علی) می‌باشد. مردم ساکن در منطقه اغلب بلوچ هستند و با گویش بلوچی(دلگانی) صحبت می‌کنند.

  شهرستان ایرانشهر دارای 330 پارچه آبادی است (مرکزی 197– بمپور 66– بزمان 67)، 3 بخش (بمپور، مرکزی، بزمان) و همچنین دارای 7 دهستان در بخش مرکزی (ابتر، دامن، و دهستان‌های حومه به مرکزیت شهردراز )، در بخش بمپور (بمپور غربی به مرکزیت قاسم آباد و بمپور شرقی به مرکزیت نوکجوب ) و در بخش بزمان (آب رئیس به مرکزیت مسجد ابوالفضل و دهستان بزمان به مرکزیت گیمان) می‌باشد.

  سواحل مکران

  سواحل مکران شامل دو شهرستان چابهار و کنارک می‌باشد.

  شهرستان چابهار در منتهى الیه جنوب شرقی ایران در کنار آبهاى گرم عمان، در60 درجه و 37دقیقه طول شرقى و 25 درجه و 17 دقیقه عرض شمالى واقع شده است. از شمال به شهرستان هاى ایرانشهر و نیکشهر از جنوب به دریاى عمان از شرق به پاکستان و از غرب به استان هاى کرمان و هرمزگان محدود می‌شود. مساحت شهرستان چابهار حدود 9739 کیلومتر مربع، ارتفاع این شهرستان از سطح دریا 7 متر و داراى 130 کیلومتر مرز خاکی و حدود 115 کیلومتر مرز آبى در دریاى عمان می‌باشد. جمعیت شهرستان چابهار 291910 نفر و دارای 2 شهر چابهار و شهر نگور و 3 بخش شامل بخش‌های دشتیاری، پلان، بخش مرکزی، و هشت دهستان می‌باشد.

  شهرستان کنارک در نقشه از شمال به شهرستان نیکشهر، از جنوب به دریای عمان،از شرق به شهرستان چابهار ازغرب به استان هرمزگان محدود می‌شود. مساحت این شهرستان 11567 کیلومتر مربع و مسافت تا تهران 1793 کیلومتر می‌باشد. شهرستان کنارک دارای 4 دهستان می‌باشد و مردم به زبان بلوچی با گویش مکرانی صحبت می‌کنند

   

  تفاهم نامه ها

  معین اقتصاد مقاومتی

  تفاهم نامه معین اقتصاد مقاومتی در اسفند 1397 فی مابین آستان قدس رضوی و استانداری خراسان رضوی منعقد شد. موسسه عمران و توسعه رضوی نیز به عنوان نماینده آستان قدس رضوی در این تفاهم نامه معرفی شد.

  اشتغالزایی سیل زدگان

  با توجه به ورود آستان قدس رضوی به موضوع اشتغالزایی سیل زدگان، معاونت محرومیت زدایی آستان قدس رضوی تفاهم نامه با سازمان اقتصادی رضوی منعقد و مدیریت اجرای این تفاهم نامه به موسسه عمران و توسعه رضوی واگذار گردید.

  اشتغالزایی و توانمندسازی اقتصادی سیستان و بلوچستان

  سازمان اقتصادی رضوی و استانداری خراسان رضوی در سال 98 یک تفاهم نامه و یک موافقت نامه اجرایی برای اشتغالزایی و توانمندسازی اقتصادی منطقه امضا کردند که مدیریت اجرای این تفاهم نامه ها به موسسه عمران و توسعه رضوی واگذار گردید.

   

  تفاهم سه جانبه چناران

   

  تفاهم سه جانبه فنی و حرفه ای

  با توجه به ضرورت توانمندسازی تخصصی متقاضیان اشتغال و نیازسنجی به عمل آمده برای دوره های مهارت آموزی، تفاهم نامه ای با اداره کل فنی و حرفه ای خراسان رضوی و فرمانداری سرخس منعقد شد