Filters
  Preferences
  جستجو

  معاون وزیر راه و شهرسازی از نقش تعیین کننده آستان قدس در بازآفرینی بافت های فرسوده شهر مشهد خبر داد

  معاون وزیر راه و شهرسازی از نقش تعیین کننده آستان قدس در بازآفرینی بافت های فرسوده شهر مشهد خبر داد

  معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در جلسه راهبردی مدیریت ظرفیت ها و منابع مشترک برای بازآفرینی شهری مشهد مقدس با بیان اینکه آستان قدس رضوی دستگاهی تعیین‌کننده در زمینه بازآفرینی شهری است، گفت: افراد زیادی اقدام به ساخت و ساز در اراضی موقوفه آستان قدس رضوی کرده‌اند، بنابراین آستان قدس رضوی می‌تواند با کمک و مساعدت به اقشار محروم در این مناطق حداکثر تسهیلات را برای آن‌ها منظور کند تا شاهد تسریع در نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد باشیم.

  مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران بر ضرورت تسریع در نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد، تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه بسیاری از ساکنان محلات هدف بازآفرینی در مشهد فاقد مالکیت هستند باید با در نظر گرفتن حداکثر تسهیلات زمینه برای تسریع در نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد فراهم شود.

  سید محمد پژمان با اشاره به اینکه در خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهر مشهد مقدس در گذشته بحث های مفصلی با نهادهای ذیربط ازجمله مدیریت شهری، آستان قدس رضوی و اداره کل مسکن و شهرسازی انجام‌شده است، اظهار کرد: موضوع بازآفرینی شهری پیچیدگی‌های زیادی را در خود دارد و برای تحقق، مستلزم جدیت در پیگیری است.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد باید همواره توقعات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مردم و مسائل حقوقی را مدنظر داشت، افزود: بسیاری از ساکنان این محدوده ها فاقد مالکیت هستند و از دید موقوفه، این افراد متصرف محسوب می‌شوند که در حال حاضر قائل شدن حقی برای این ساکنان و پیش‌بینی تمهیداتی برای آن‌ها در جلسه ای که با مسئولان استانی برگزار شد، مورد بحث قرار گرفت.

  وی با اشاره به اینکه بازآفرینی تمام نقاط و محدوده های شهری به یک باره امکان پذیر نیست، بیان کرد: اختیارات لازم به هیأت اجرایی نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهری که برای مشهد و استان خراسان رضوی تعریف کرده ایم داده شده است تا در راستای پیشبرد اهداف بازآفرینی با سرعت تلاش و محدوده و محله مشخصی را برای فعالیت خود مشخص کنند.

  مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، با اشاره به اینکه ما باید از وضع و حال ساکنان محلات هدف بازآفرینی آگاهی داشته باشیم، تصریح کرد: گروه‌های تسهیلگری که می‌خواهند در تعامل با مردم باشند، باید در جهت اعتمادسازی و آماده کردن مردم برای همراهی در موضوع بازآفرینی گام بردارند و همچنین باید تقاضاها، تمایلات و مطالبات آن‌ها را استخراج کنند. ما از آستان قدس رضوی انتظار امر تسهیل گری را نداریم چراکه تصور میکنیم آستان قدس رضوی باید نقش هماهنگ کننده را در این امر ایفا کند.

  رئیس شورای شهر مشهد نیز گفت: بستر مناسبی برای همراهی و همکاری درزمینه بازآفرینی مشهد در استان شکل گرفته از این رو سازمان بازآفرینی باید در سریع ترین زمان ممکن به انجام مطالعات اجتماعی در محلات هدف و بافت های ناکارآمد شهری اقدام کند.

  محمدرضا حیدری با تقدیر از رویکرد تعاملی آستان قدس رضوی و تولیت معزز این آستان برای تعیین تکلیف مالکیت اراضی که در تصرف ساکنان مناطق کم‌برخوردار است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این مقرر شده در فضای موجود با تامین زمین، اراضی را به عنوان تنخواه در اختیار پروژه قراردهند.

  مهندس اکبریان مدیرعامل سازمان عمران و توسعه رضوی نیز در ادامه جلسه با اشاره به اهمیت توجه به حل مسئله حاشیه شهر مشهد گفت: در شرایط فعلی همدلی و همراهی تمامی دستگاه های درگیر با این موضوع فرصت بسیار مناسبی را فراهم کرده است تا بتوانیم زمینه ارتقاء کیفیت زندگی در این نقاط را ایجاد کنیم. چراکه اعتقاد داریم برای مشهد مقدس زیبنده نیست که به نام بابرکت حضرت رضا (ع) مزین گردیده باشد اما برخی از ساکنان آن که مجاوران حضرت تلقی می شوند در وضعیت نابسمان کنونی زندگی کنند. نظر تولیت معزز آستان قدس رضوی هم بر این است که در عین توجه به حفظ حقوق موقوفه، همراهی کامل برای حل مشکلات مربوط به حاشیه شهر اجرا شود و تعاملات بین دستگاه های متولی به گونه ای برنامه ریزی شود تا بتوانیم در سریعترین زمان ممکن به نتیجه برسیم و نفع اصلی را مردم در زندگی خودشان احساس کنند.

  نظر خود را وارد نمایید.