Filters
  Preferences
  جستجو

  اقدامات آستان قدس برای پیشرفت چهار منطقه کشور (آستان نیوز)

  اقدامات آستان قدس برای پیشرفت چهار منطقه کشور (آستان نیوز)
  اقدامات آستان قدس برای پیشرفت چهار منطقه کشور

  مصداق آن تلاش های خادمان این آستان مقدس برای رفع محرومیت از ایران عزیز بوده و آستان قدس رضوی علاوه بر برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای رفع محرومیت در حاشیه شهر مشهد و کمک به توانمندسازی ساکنان این منطقه، برنامه هایی را در قالب «پیشرفت منطقه ای» برای برخی نقاط دیگر کشور از جمله سرخس و چناران، سیستان و بلوچستان، لرستان و سواحل مکران اجرایی کرده است.

  حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مهدی زردوزنیا، مدیر پیشرفت منطقه‌ای مؤسسه عمران و توسعه رضوی در گفتگو با آستان نیوز توضیحاتی درباره اقدامات انجام شده در این حوزه ارائه کرد و گفت: پیشرفت منطقه ای، طرحی در بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی است که در قالب مسئولیت اجتماعی پیگیری می شود و هدفش این است که به جای توزیع ارزاق حمایتی بین نیازمندان، مجموعه های وابسته به آستان قدس برنامه های خود را به گونه ای جهت دهی کنند که اقتصاد آن ها با معیشت ناتوانان گره بخورد و به توانمندی نیازمندان منجر شود.

  وی افزود: بر همین اساس طبق برنامه ریزی ها و سیاست های تعیین شده، نوع استفاده از منابع مالی و همچنین شیوه بهره برداری از زمین ها و املاک موقوفه آستان قدس رضوی به گونه ای خواهد بود که در کنار افزایش درآمد موقوفه، بهره مندی اقتصادی مستاجران و مجاوران به عنوان یک هدف کلان تر محقق شود.

   

  ایجاد زنجیره ارزش پایدار برای پیشرفت

  زردوزنیا ادامه داد: در این راستا بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس که طبق ساختار جدید، مدیریت شرکتها و موسسات وابسته و موقوفات و املاک در این بنیاد تعریف شده ایفای این مسئولیت اجتماعی را عهده دار شده و موسسه عمران و توسعه رضوی تلاش می کند بستر پیشرفت منطقه ای را در چند نقطه کشور از جمله سرخس و چناران، سیستان و بلوچستان، لرستان و همچنین سواحل مکران آماده کند.

  وی تصریح کرد: ایجاد زنجیره ارزش بر اساس مزیت های اقتصادی در هر منطقه، هماهنگی بین ظرفیت های موجود و شبکه کردن آن ها با یکدیگر و همچنین بالا بردن سطح دانش فعالان حوزه کسب و کار در مناطق، مهم ترین اقداماتی است که در دستورکار بوده و اجرایی شده است.

  زردوزنیا ادامه داد: در مسیر تحقق اهداف مد نظر و برای هماهنگی با دستگاه های اجرایی کشور نیز تفاهم نامه ها و موافقت نامه هایی به امضاء رسیده از مهم ترین آن ها می توان به تفاهم نامه های معین اقتصادی سرخس و چناران بین آستان قدس و استانداری و همچنین تفاهم نامه مشترک آستان قدس با وزارت جهاد کشاورزی و استانداری سیستان و بلوچستان اشاره کرد

  سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال

  زردوزنیا افزود: مؤسسه عمران و توسعه رضوی فعالیت های خود در حوزه پیشرفت منطقه ای را از ابتدای سال 98 آغاز کرد که این اقدامات تا پایان تیرماه امسال و بر اساس گزارش عملکرد 18 ماهه، به 4872 مورد اشتغالزایی (1372 شغل ایجاد شده و 3500 شغل در حال ایجاد) و همچنین احیا و بهره وری 8 هزار هکتار از اراضی (اجرا شده در 2هزار هکتار، در حال اجرا در 6 هزار هکتار) اجرا منجر شده است. همچنین میزان سرمایه پروژه های تعریف شده در این 18 ماه، بالغ بر 3100 میلیارد ریال بوده است.

   

  توانمندسازی سرخس با تقویت صنعت دامپروری  و کشاورزی

  مدیر پیشرفت منطقه‌ای مؤسسه عمران و توسعه رضوی در ادامه به اقدامات انجام شده در مناطق تحت پوشش طرح اشاره کرد. به گفته او، مهم ترین برنامه ها و اقدامات انجام شده در منطقه سرخس به این شرح است: پشتیبانی از دامداران سرخس با هدف اشتغالزایی و کاهش وارادات گوشت قرمز به کشور، توافق برای تامین نهاده های دامی ذرت و جو با هدف حذف واسطه گری و به حداکثر رساندن سود مردم، برنامه ریزی برای احداث کشتارگاه صنعتی سرخس به منظور تکمیل زنجیره تامین دام سبک، توافقات اولیه برای راه اندازی واحد تکثیر ماهیان گرمابی، تشکیل 5 تعاونی بومی برای احیا و بهره برداری از جنگل های پسته سرخس با مشارکت های مردمی،  حمایت از توسعه کشاورزی در اراضی «دق چهلتو» در مرز ترکمنستان با اخذ حق آبه سد دوستی پس از 6 سال و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای 400 نفر، اخذ حق آبه سد دوستی برای 1200 هکتار از اراضی پایین دست نهر انقلاب و زیرکشت بردن 700 هکتار از اراضی با حفظ اشتغال 90 کشاورز، توافق برای اجرای طرح آبخیزداری «دق چهلتو» با هدف جلوگیری از خروج سالانه 20 میلیون مترمکعب آب های سطحی و استفاده از آن برای رونق کشاورزی، خلع ید 300 هکتار از اراضی تصرف شده در تخته واویلای سرخس و برنامه ریزی برای کشت گیاهان دارویی با مشارکت مردم، ایجاد سه کارگاه تولید ماسک در اواخر سال 90 با اشتغالزایی برای 60 نفر و تولید 300 هزار ماسک.

  برنامه ریزی برای تولید محصولات صادراتی در چناران

  زردوزنیا درباره فعالیت های انجام شده در منطقه چناران هم گفت: توافق برای ایجاد کارگاه تولید فرش دستباف با کیفیت صادراتی، برنامه ریزی برای تولید ماهیان زینتی برای تامین نیاز بازار و جلوگیری از خروج ارز، توافق برای راه اندازی کارگاه های کوچک تولید پوشاک زنانه با توان صادراتی، آماده سازی زمین 13 هکتاری بلااستفاده قند چناران برای احداث مجموعه های مسکونی ویلایی و رونق صنعت ساخت و ساز در چناران، اشتغالزایی برای 85 نفر با ایجاد 3 کارگاه تولید ماسک و تولید یک میلیون و 500 هزار عدد ماسک و همچنین توافقات اولیه برای راه اندازی واحد تولید چیپس میوه، از جمله اقدامات و برنامه های پیشرفت منطقه ای در چناران بوده است.

   

  اقدامات برای احیای دشت های سیستان و دلگان

  دشت سیستان که سالیان سال به دلیل خشکسالی امکان کشاورزی در آن وجود نداشته، دیگر منطقه ای است که موسسه عمران و توسعه رضوی برای احیای آن برنامه ریزی کرده است. با اجرای طرح آبرسانی به 46 هزار هکتار از اراضی این دشت، تحولی در عرصه کشاورزی استان سیستان و بلوچستان رخ خواهد داد که با اصلاح الگوی کشاورزی و ترویج کشاورزی بهینه، توان اقتصادی کشاورزان منطقه ارتقا پیدا خواهد کرد. ایجاد گله پشتیبان 2000 راسی با هدف اصلاح نژاد و تامین دام نیز از دیگر اقدامات در دست اجرا برای پیشرفت منطقه ای دشت سیستان است. به گفته زردوزنیا، دشت دلگان استان سیستان و بلوچستان هم یکی دیگر از مناطق مستعد کشاورزی در این استان است که برای توانمندسازی مردم منطقه، برنامه ریزی ها برای اصلاح الگوی کشت و افزایش تولید محصولات کشاورزی انجام شده است.

  ساماندهی شبکه صیادی در سواحل مکران

  مدیر پیشرفت منطقه‌ای مؤسسه عمران و توسعه رضوی درباره طرح ها در دست اجرا برای سواحل مکران نیز گفت: صیادی شغل اصلی مردم این منطقه است اما مشکلاتی از جمله کمبود زیرساخت ها و وجود دلالان سبب شده منفعت اصلی این شغل به صیادان منطقه نرسد، به همین دلیل توافقات اولیه برای راه اندازی شبکه صیادی با ساختاری مشابه بورس انجام شده تا علاوه بر مدیریت زنجیره تامین صیادی، صیادان به سود واقعی که حق آن هاست دست یابد.

   

  شبکه تولید و پشتیبانی دام سبک در لرستان

  زردوزنیا همچنین به برنامه ریزی برای توسعه منطقه لرستان اشاره و اظهار کرد: پس از سیل فروردین 98 در لرستان، آستان قدس رضوی برای اشتغالزایی و حمایت از آسیب دیدگان این منطقه اقداماتی را آغاز کرده و در حال حاضر با توجه به زنجیره ارزش موجود در لرستان در حوزه دامپروری، زمینه ایجاد شبکه تولید و پشتیانی دام سبک با ظرفیت اشتغالزایی برای 2000 نفر فراهم شده است.

   

  نظر خود را وارد نمایید.